Описание
Збро́я — сукупність технічних пристроїв та засобів, що застосовується для ураження живої сили противника, його техніки, спорудження та інших цілей під час ведення бойових дій; озброєння. У переносному значенні зброя — будь-який засіб для боротьби з ким-небудь чи чим-небудь, для досягнення будь-якої мети
ІсторіяРедагувати
Людство користувалося зброєю з прадавніх часів. Найпростішими видами зброї є палиця чи камінь, які неважко знайти будь-де. Спочатку основним призначенням зброї було в першу чергу полювання, а в другу — захист від хижаків. Але вже в найдавніші часи зброя стала використовуватися також для нападу та оборони в сутичках різних груп людей.
Найдревнішими археологічними знахідками, які можна без сумніву класифікувати як зброя є шенінгерські списи, які датуються приблизно 400 тис. років тому. Палиці, необроблене каміння, які люди, мабуть, використовували раніше, не збереглися й не можуть бути однозначно класифіковані як зброя.
Використання металу для виготовлення зброї почалося з енеоліту, до того основними матеріалами служили дерево, кістка, оброблений камінь. З винаходом бронзи розпочалася бронзова доба. У бронзову добу з'явилися також перші фортифікаційні споруди, а з ними й засоби руйнування мурів — тарани, згодом катапульти.
З початком залізної доби почалося виробництво зброї із заліза. Перші залізні вироби поступалися бронзовим за якістю, однак вони були доступнішими завдяки більшій поширеності залізної руди. Перші зразки стальної зброї з'явилися в 4 ст. до Христа.
Луки з'явилися в епоху пізнього палеоліту, раннього мезоліту, 12—11 тис. років тому.
Приручення коней і винахід колісниць приблизно 4 тис. років тому стало важливою в історичному плані зміною в мистецтві веденння воєн. З 7 ст. до Христа на морі стали використовувати бойові кораблі на зразок трирем.
Широке застовування вогнепальної зброї почалося в кінці Середньовіччя.
Права на володіння зброєюРедагувати
В сучасну еру зброя може бути дуже складною за технічною й технологічною будовою. Зберігання й використання зброї в сучасних державах строго контролюється законодавством. Зброю використовує армія й міліція. Ставлення до особистої зброї у володінні окремої цивільної особи в різних країнах різне. Практично кожна країна забороняє своїм громадянам володіння певними видами зброї. Деякі країни, такі як США, дозволяють окремим повнолітнім громадянам володіти вогнепальною зброєю для особистого захисту, в інших країнах для отримання особистої вогнепальної зброї потрібен спеціальний дозвіл.
КласифікаціяРедагувати
За призначенням
Зброя поділяється на:
бойову — засіб ураження противника у збройній боротьбі як під час нападу, так і під час захисту (оборони).
звичайна зброя
вогнепальна зброя
холодна зброя
пневматична зброя
травматична зброя
Запуск ракети Lockheed Trident з підводного човна
метальна зброя
запалювальна зброя
міни
артилерійське озброєння
ракетна зброя
торпедна зброя
зброя масового ураження
ядерна зброя
хімічна зброя
біологічна зброя
нетрадиційна зброя, зброя, що базується на нових фізичних принципах:
генетична зброя
геофізична зброя
інфразвукова зброя
кліматична зброя
лазерна зброя
зброя несмертельної дії
озонна зброя
плазмова зброя
психотронна зброя
радіологічна зброя
надвисокочастотна зброя
прискорювальна зброя
електромагнітна зброя
службова зброя, призначена, відповідно до законодавства, для використання співробітниками державних органів та працівниками юридичних осіб, яким законодавчо дозволено носіння, зберігання та застосування цієї зброї, з метою самозахисту або для виконання покладених на них обов'язків із захисту життя і здоров'я громадян, власності, з охорони навколишнього середовища і природних ресурсів, цінних та небезпечних вантажів, спеціальної кореспонденції. У порівнянні з бойовою зброєю, має обмеження щодо дальності стрільби